Irsko jako šetrný „kluk z plakátu“ | E15.cz

Irsko jako šetrný „kluk z plakátu“

Irsko jako šetrný „kluk z plakátu“
ilustrační foto
• 
ZDROJ: brettlohmeyer, Flickr.com, Creative Commons
2. prosince 2011 • 06:46
Petr Horký
Evropská unie prochází nejhorší krizí své historie a v takové situaci by se strašně hodil pozitivní příběh, příběh o úspěchu. Může jím být Irsko. Čtyřmilionový ostrov, jenž Mezinárodní měnový fond přesně před rokem zachraňoval před bankrotem, si utáhl opasky a jeho ekonomika jeví pozoruhodné známky zotavení.

Bylo to symbolické. Když před rokem Irsko žádalo Brusel o peníze, Dublin ochromila na místní poměry nevídaná sněhová bouře. Keltský tygr dostal injekci 85 miliard eur pod podmínkou, že nastoupí asketickou kůru. Tím irské intermezzo pro většinu světa skončilo a evropské dluhové drama se přesunulo zase zpátky na jihoevropská jeviště – do Portugalska a do Řecka.

Irové začali tím, že se „očistili“ od domnělého viníka krize – vlády Fianna Fáil a Briana Cowena. Pod vedením nového premiéra Endy Kennyho (Fine Gael) se jim opasky utahovaly – alespoň psychologicky – lépe. Vláda škrtala skoro všude, důsledkem je 15 procent nezaměstnaných a nižší platy a celkově nižší životní úroveň. Jednu věc však vláda navzdory tlaku eurozóny neškrtla – extrémně nízkou 12,5procentní firemní daň, která v osmdesátých letech stála u zrodu keltského tygra.

Irská ekonomika poroste pomaleji, země prohloubí úsporná opatření

Staré recepty fungují. Daň přilákala investory – v Dublinu otvírá své evropské centrály Facebook a LinkedIn, Twitter přijde příští rok. I ostatním oborům se daří – po osekání nákladů a pracovních sil jsou opět konkurenceschopné.

Díky tomu stoupl export, což zvedlo hrubý domácí produkt do černých čísel. Právě export teď zelený ostrov táhne. „Zlepšení konkurenceschopnosti je hlavní úspěch na exportní frontě, ale do budoucna to také není jistý zdroj. Závisí totiž na zbytku světa,“ uvedl pro deník E15 ekonom dublinské Trinity College Frank Barry.

I přesto ale na řečech o tom, že je Irsko „klukem z plakátu“ či reklamou na škrty, něco bude. Povedlo se mu své intermezzo využít a na rozdíl od Řecka snížilo fiskální deficit z 32 procent HDP v roce 2010 směrem k deseti v roce 2012.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!