Itálie není Řecko, má o něco pevnější základ | E15.cz

Itálie není Řecko, má o něco pevnější základ

Itálie není Řecko, má o něco pevnější základ
ilustrační foto
• 

Igor Záruba

Itálie, která stála dlouho mimo epicentra dluhového požáru v eurozóně, je tam co Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko – uprostřed zvýšené pozornosti finančních trhů. Tedy v situaci, která může rozjet cestu do pekla v podobě strmě stoupajících úroků na státní dluhopisy a následné neschopnosti splácet své závazky.

Toto riziko ještě podtrhuje chabý hospodářský růst. Nicméně navzdory všem úskalím, konstatuje deník Financial Times Deutschland (FTD), hraje apeninská ekonomika jinou ligu než pacienti na periferii.

O hlavním problému není sporu: je jím státní dluh ve výši téměř 120 procent HDP, což obnáší manko 1,84 bilionu eur. Na tuto sumu žádný záchranný deštník nestačí. Vláda sice plánuje úsporná opatření v řádu 70 miliard eur, podstatný díl (47 miliard) chce však spustit až od roku 2013. „To je příliš pozdě,“ varují odborníci. Jen letos musí Řím uhradit věřitelům 204,2 miliardy eur, napřesrok 231,9 miliardy. Náklady na úroky spolykaly vloni pět procent domácího produktu a patnáct procent z vybraných daní. Potíž je v tom, že ve stavu ohrožení je uznávaná kotva italské platební stability, ministr financí Giulio Tremonti. Je zavlečen do korupčního skandálu, jede proti němu populistický premiér Silvio Berlusconi.

EU chystá mimořádný summit, Itálie a Španělsko se řítí do problémů

„Prohnilá politická scéna byla vždy italskou slabinou,“ připomínají politologové. Kořeny v historii má ostatně

Otázkou je, zda na něj budou trhy slyšet.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!