ZOH 2018 - Český homemade dobývá svět | E15.cz

Náš člověk v Pchjongčchangu: Český homemade dobývá svět

Náš člověk v Pchjongčchangu: Český homemade dobývá svět
Závěrečný ceremoniál ZOH v Pchjongčchangu. Vlajkonoškou byla Ester Ledecká
• 
ZDROJ: Barbora Reichová / Sport

Viliam Buchert

Dvě fenomenální vítězství lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké na olympiádě v Jižní Koreji povedou doufejme i k tomu, aby se opět (pokolikáté už?) vážně veřejně diskutovalo o podmínkách financování českého sportu. Protože právě česká hvězda olympiády je typickým produktem, který vznikl zcela mimo systém, za vydatného přispění rodinných milionů. Jde o typický homemade, který si vypiplala především rodina a její tým. Bez jejich zásadního příspěvku i peněz sponzorů by Česko tyto zlaté medaile nemělo.

Ještě extrémnějším příkladem je bronzová rychlobruslařka Karolína Erbanová, jež trénuje a žije v Nizozemsku. Ta si peníze na přípravu musela sehnat sama, a dokonce sama sobě dělá i manažerku, sekretářku, posílá faktury apod. Jistě, pro úspěch uděláte cokoli, je to ale na této úrovni normální? Není.

Financování sportu je u nás komplikované a bohužel často neprůhledné, jak ukázala loni obrovská aféra s dotacemi na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

Tanky z Čeljabinsku porazily Hitlera. Podívejte se, jak to ve slavné továrně na Uralu vypadá dnes

Ta vedla až k zatčení šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty. Premiér v demisi Andrej Babiš by chtěl více zasahovat i do rozdělování peněz na sport. Bude muset v tomto směru hodně „zamakať“.

Přivítání českých sportovců sledujte v olympijském speciálu serveru Isport >>>

Inspiraci lze nalézt v cizině. V Británii například pomáhá od roku 1994 National Lottery, přes niž se platí mnoho věcí. Britský sport se i pomocí těchto peněz výrazně změnil a slaví více úspěchů. Proč by to nešlo u nás? Ledeckých a Erbanových by mohlo být víc.

Autor je spolupracovníkem redakce

Náš člověk v Pchjongčchangu: Schovaní diváci
OBRAZEM: V Dubaji otevřeli nejvyšší hotel na světě
Zlaťáky za zlato. Čtěte, čím vším si vydělávají úspěšní sportovci
Český nápojář Fakeer žaluje giganta PepsiCo

Autor: Viliam Buchert
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!