Jan Šindelář: Do Velimi

Komentář

Na hlavním nádraží v Praze se před pár dny křtila velkoryse zpracovaná kniha Vysokorychlostní železnice a nekonvenční dopravní systémy autorů Antonína Blažka, Jiřího Kořínka a Františka Palíka. Hned v úvodu je zmíněno, jak se v Evropě budují tisíce kilometrů nových vysokorychlostních tratí a že jde tedy o budoucnost železnice.

Lokomotiva řady ES 499.0, přezdívka Gorila
3.3.2016 9:48   |  

K tomu lze smutně podotknout, že česká železnice žádnou vysokorychlostní budoucnost nemá, neboť nikdo pro ni zatím přes řadu velkoústých prohlášení významněji nehnul prstem. A není to jen vina politiků a stratégů na správě železnic.

V českých zemích si obecně raději hýčkáme zastaralé lokálky, které se při troše štěstí plouží krajinou až padesátikilometrovou rychlostí. Jsou romantické, roztomilé a vzbuzují nostalgii. A čerta záleží na tom, že jezdí prázdné. Nedej bože, aby se snad někde objevil nápad na jejich zrušení. Tu se vzedme vlna odporu, podepisují se petice, starostové píší do parlamentu a přeprava jednoho železničáře na šichtu se překřtí na nezbytnou dopravní obslužnost.

Stejná vlna odporu se pak zvedá, když se ukáže, že by někde mohla za desítky let vést rychlotrať. To se zase naopak proti železnici brojí. Ano, jsme národ milovníků železnice, ale jen té naší rakousko-uherské. Ale v Zápisníku není ve zvyku končit pesimisticky. Jednu rychlotrať přece jenom máme. Je jí zkušební okruh u Velimi. Tam se můžeme na tu cizí železniční budoucnost chodit alespoň dívat.


Čtěte také:

Začíná hra o první českou rychlotrať, studie doporučuje 200 km/h

Stát vypsal nejméně stavebních zakázek za pět let, obor čekají těžké časy

Jan Šindelář Autor: Jan Šindelář redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web