Jan Stuchlík: Ropná hysterie

Komentář

Už pár týdnů se o ničem jiném nemluví. Cena ropy strmě padá. Oči finančníků, průmyslníků, politiků, médií sledují, kde se hodnoty ropných indexů zastaví. Jako by se kvůli levnější ropě měl zhroutit svět. Ropný pád prý uvrhne rozvinutý svět do deflace. Některé ropné státy zase upadnou do ničivé recese. Ropný kartel OPEC prý zlikviduje břidlicovou těžbu v USA.

ilustrační foto
18.12.2014 6:45   |  

To vše může nastat. Má to však jeden háček. Ropa by musela zůstat levná hodně dlouho, aby inflace očekávaná evropskými domácnostmi a firmami spadla pod nulu, Rusko se hospodářsky zhroutilo nebo definitivně vykrváceli američtí břidlicoví baroni.

Sluší se proto podívat do historie. V posledních čtrnácti letech trvalo po cenových propadech ropě v průměru půl roku, než ztráty srovnala. V letech 1998 a 1999 trvalo období levné ropy, ve srovnání s předchozími úrovněmi, čtrnáct měsíců. Ochlazení světového hospodářství a z toho vyplývající oslabení spotřeby, kterým se dnes při debatách o ropě argumentuje, tady bylo i v minulosti.

Novým prvkem mohou být snad jen nové nekonvenční zdroje ropy v Americe, a tedy jakýsi dočasný strukturální přebytek ropy na trzích. Jenže Mezinárodní agentura pro energii předpovídá, že ve druhém pololetí příštího roku poptávka po ropě poměrně strmě vzroste. Čínská ekonomika možná pojede pomaleji, ale Peking rozhodně využije levné ropy k mohutnému doplňování strategických rezerv. Důvodů, proč by se měl ropný cenový výkyv vymykat minulým scénářům, moc není. Takže si užívejme levný benzin, dokud je. Za půl roku může být vše jinak.


Čtěte také:

Pád ropy roztáčí deflaci. Hrozí další intervence proti koruně

Ceny ropy vyskočily o pět procent. V USA klesly její zásoby

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web