Zápisník Pavly Palaščákové: Vladimir Obnovitel

Komentář

Novinář a spisovatel Ben Judah si dal tři roky práce, aby se dozvěděl co nejvíce o pracovních návycích a soukromí obdivovaného i obávaného Vladimira Vladimiroviče Putina. Nakonec vlastně nezjistil nic moc překvapivého. Ruský prezident je prý posedlý informacemi a na začátku dne tráví čas pročítáním obsáhlých svodek zpravodajských služeb a foliantů s novinovými výstřižky z domova i zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu k ruským diplomatům
29.7.2014 7:52   |  

Přitom nechává napínat „svůj dvůr“, takový ministr na přijetí údajně čeká tři až čtyři hodiny. Putin mezitím může nervózní poradce sledovat prostřednictvím kamer. Vstává pozdě, má rád křepelčí vajíčka a o své vlasti rád dumá při dvouhodinovém kraulu. Ve volném čase sáhne po pojednání o Ivanu Hrozném, Petru Velikém či Kateřině Veliké.

Z detektivní práce však vyplynulo, že Putin je mimořádně nebezpečný čtenář. Podle všeho mu totiž uniká rozdíl mezi fikcí a literaturou faktu. Traduje se, že ho velmi zaujala kniha Michaila Jurjeva Třetí impérium, napsaná před osmi lety. Jde o pohled do historie z roku 2054, v němž vystupuje Vladimir II. Obnovitel. Spis mimo jiné líčí, jak západní Ukrajinci podporují revoluci, která smetla předchozí režim.

Obyvatele východu a jihu tím přimějí k rebelii a žádostem o sjednocení odbojného území se sousedním státem. Po úspěšném referendu a přejmenování Ruské federace na Ruskou unii Vladimir vesele pokračuje v dobývání území. Západ by proto možná spíše než o dalších sankcích měl popřemýšlet o změně složení knihovny Kremlu a poslat tam třeba várku dívčích románů.


Čtěte také zápisníky dalších redaktorů E15:

Jana Havligerová: Stud, vtipálek roku a kastrůlek

Daniel Novák: Šáša a čaj

Jan Šindelář: Příliš otazníků nad ČSA

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web