Zápisník Pavly Palaščákové: Vladimir Obnovitel

Komentář

Novinář a spisovatel Ben Judah si dal tři roky práce, aby se dozvěděl co nejvíce o pracovních návycích a soukromí obdivovaného i obávaného Vladimira Vladimiroviče Putina. Nakonec vlastně nezjistil nic moc překvapivého. Ruský prezident je prý posedlý informacemi a na začátku dne tráví čas pročítáním obsáhlých svodek zpravodajských služeb a foliantů s novinovými výstřižky z domova i zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu k ruským diplomatům
29.7.2014 7:52   |  

Přitom nechává napínat „svůj dvůr“, takový ministr na přijetí údajně čeká tři až čtyři hodiny. Putin mezitím může nervózní poradce sledovat prostřednictvím kamer. Vstává pozdě, má rád křepelčí vajíčka a o své vlasti rád dumá při dvouhodinovém kraulu. Ve volném čase sáhne po pojednání o Ivanu Hrozném, Petru Velikém či Kateřině Veliké.

Z detektivní práce však vyplynulo, že Putin je mimořádně nebezpečný čtenář. Podle všeho mu totiž uniká rozdíl mezi fikcí a literaturou faktu. Traduje se, že ho velmi zaujala kniha Michaila Jurjeva Třetí impérium, napsaná před osmi lety. Jde o pohled do historie z roku 2054, v němž vystupuje Vladimir II. Obnovitel. Spis mimo jiné líčí, jak západní Ukrajinci podporují revoluci, která smetla předchozí režim.

Obyvatele východu a jihu tím přimějí k rebelii a žádostem o sjednocení odbojného území se sousedním státem. Po úspěšném referendu a přejmenování Ruské federace na Ruskou unii Vladimir vesele pokračuje v dobývání území. Západ by proto možná spíše než o dalších sankcích měl popřemýšlet o změně složení knihovny Kremlu a poslat tam třeba várku dívčích románů.


Čtěte také zápisníky dalších redaktorů E15:

Jana Havligerová: Stud, vtipálek roku a kastrůlek

Daniel Novák: Šáša a čaj

Jan Šindelář: Příliš otazníků nad ČSA

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web