Zdeněk Pečený: O bankách

Názor

Nejmladší britská banka chce jít na burzu, byť za pětiletou existenci nevytvořila zisk a v posledních čtvrtletích prodělává vždy nějakých 360 milionů korun. I tak si zakladatel cení Metro banku na více než sedmdesát miliard korun.

Ilustrační foto
3.2.2016 7:58   |  

Na londýnské burze by se měla objevit koncem února. Když to někdo koupí… Proč ale nové české banky neplánují vstup na burzu? Jsou slova jako akcie či fond i čtvrtstoletí po kuponové privatizaci sprostá? Tuzemskou banku by na české burze asi nikdo nekoupil, i kdyby byla zisková.

Islámské banky, které zase nemohou účtovat úroky (ano, o to účtují vyšší úroky), by se rády napakovaly v Indonésii, která má největší muslimskou populaci na světě. Zatím největší problém spočívá v tom, že jakýkoli bankovní účet tam má jen málokdo. Ale tak třeba jednou.

Stále se rodí bizarní způsoby, jak za něco platit. V supermarketu tak lze využít QR kódu. Pokladna vygeneruje kód, uživatel v mobilu najde aplikaci, otevře ji, přihlásí se, kód naskenuje a zaplatí. Jak zdlouhavé a komplikované. Bezkontaktní karty asi dlouho nic nepřekoná. Proč se ale držet něčeho, co funguje?

Lidé si podle ministerstva pro místní rozvoj berou hypotéky vyšší v průměru meziročně o téměř deset procent. Prý díky nízkým úrokovým sazbám. A není to třeba kvůli rychle zdražujícím bytům?


Čtěte také:

Islámské bankovnictví v jihovýchodní Asii kvete

Hypotéky na rekordu: loni si je sjednalo přes sto tisíc lidí

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web