Zdeněk Pečený: O bankách

Názor

Nejmladší britská banka chce jít na burzu, byť za pětiletou existenci nevytvořila zisk a v posledních čtvrtletích prodělává vždy nějakých 360 milionů korun. I tak si zakladatel cení Metro banku na více než sedmdesát miliard korun.

Ilustrační foto
3.2.2016 7:58   |  

Na londýnské burze by se měla objevit koncem února. Když to někdo koupí… Proč ale nové české banky neplánují vstup na burzu? Jsou slova jako akcie či fond i čtvrtstoletí po kuponové privatizaci sprostá? Tuzemskou banku by na české burze asi nikdo nekoupil, i kdyby byla zisková.

Islámské banky, které zase nemohou účtovat úroky (ano, o to účtují vyšší úroky), by se rády napakovaly v Indonésii, která má největší muslimskou populaci na světě. Zatím největší problém spočívá v tom, že jakýkoli bankovní účet tam má jen málokdo. Ale tak třeba jednou.

Stále se rodí bizarní způsoby, jak za něco platit. V supermarketu tak lze využít QR kódu. Pokladna vygeneruje kód, uživatel v mobilu najde aplikaci, otevře ji, přihlásí se, kód naskenuje a zaplatí. Jak zdlouhavé a komplikované. Bezkontaktní karty asi dlouho nic nepřekoná. Proč se ale držet něčeho, co funguje?

Lidé si podle ministerstva pro místní rozvoj berou hypotéky vyšší v průměru meziročně o téměř deset procent. Prý díky nízkým úrokovým sazbám. A není to třeba kvůli rychle zdražujícím bytům?


Čtěte také:

Islámské bankovnictví v jihovýchodní Asii kvete

Hypotéky na rekordu: loni si je sjednalo přes sto tisíc lidí

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web