Zdeněk Pečený: Padající sazby hypoték

Komentář

S přicházejícím podzimem se tuzemské banky opět předhánějí v tom, která více srazí reklamní sazbu hypotečních úvěrů. Jedna developerská společnost dokonce láká na „dotovanou hypotéku“ s úročením 1,99 procenta. Stejné úročení nyní u hypotečního úvěru s plovoucí sazbou, byť pouze do 50 procent zástavní hodnoty nemovitosti, nabízí mBank. Ta ji přitom nijak nedotuje.

 hypotéka, ilustrační foto
17.10.2012 9:00   |  

Úročení měsíčních úvěrů na pražském mezibankovním trhu se totiž pohybuje pod půl procentem ročně. Dvouprocentní sazba hypotečního úvěru vypadá lákavě, to už se dá vydělat na arbitráži i použitím spořicího účtu, ale ne každý má naspořenu polovinu ceny nemovitosti v hotovosti v krabici od bot. Nízké úroky pro nízké zástavní hodnoty nemovitosti tak jen dokazují to, co se již delší dobu ví. Banky se rvou především o klienty, kteří již hypotéku mají a kterým končí fixace a chtějí refinancovat.

Nových hypoték banky totiž poskytují minimum, pouze refinancují ty již existující a následně je vykazují za růst celého trhu a matou tím i zahraniční investory.


Čtěte také:

Jan Sadil: Stoprocentní hypotéky jsou nejrizikovější

mHypotéka Light do konce listopadu s úrokovou sazbou 1,99 % p.a.

Equa zvýhodňuje hypotéky a láká na bonus 5 000 Kč


O horlivosti, s jakou snižování sazeb probíhá, a potřebě dát o tom světu rychle vědět, svědčí i skutečnost, že v tiskovém materiálu jedné tuzemské banky se objevila zpráva o snížení sazeb hypotečních úvěrů o deset procentních bodů. Kdyby to byla pravda, tak se úrok dotyčné banky dostal na téměř minus sedm procent. Autor si pravděpodobně popletl procentní a bazické body. Příště tedy doporučuji si text alespoň pročíst předtím, než se o super nízké sazby podělím se světem.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web