Glosa: Lex Vitásková se odkládá

Názor

Kabinet stáhl z jednání bod, který měl pomoci vyřešit situaci v Energetickém regulačním úřadu. Přesněji řečeno vlekoucí se spory šéfky ERÚ s premiérem. Řešení mělo být celkem jednoduché – zbavit se vzpurné osoby pomocí služebního zákona. Vitásková je trestně stíhaná, a pokud by spadla pod služební zákon, funkci by musela opustit.

 Alena Vitásková
19.1.2016 7:47   |  

Včerejší krok vlády ale neznamená, že odhodlání dostat Vitáskovou z úřadu uvadá. Účelovost z téhle snahy čpí na sto honů podobně jako z trestního stíhání šéfky ERÚ.

Podřízení její funkce služebnímu zákonu by znamenalo nejen konec Vitáskové, ale i nezávislosti úřadu. O tom, jaké postavení má mít úřad a jak se má řídit, určitě nemá rozhodovat vláda.

To je jednoznačně úkol pro parlament. Ostatně ten má energetický zákon na programu začínající schůze. Trvá-li premiér na konci nezávislosti ERÚ, bude muset přesvědčit i poslance ANO a KDU-ČSL.


Čtěte také:

Šéfka ERÚ Vitásková: Pro své sesazení nevidím jediný důvod

Chyba v zákoně může odstavit Vitáskovou z ERÚ

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web