Glosa: Lex Vitásková se odkládá

Názor

Kabinet stáhl z jednání bod, který měl pomoci vyřešit situaci v Energetickém regulačním úřadu. Přesněji řečeno vlekoucí se spory šéfky ERÚ s premiérem. Řešení mělo být celkem jednoduché – zbavit se vzpurné osoby pomocí služebního zákona. Vitásková je trestně stíhaná, a pokud by spadla pod služební zákon, funkci by musela opustit.

 Alena Vitásková
19.1.2016 7:47   |  

Včerejší krok vlády ale neznamená, že odhodlání dostat Vitáskovou z úřadu uvadá. Účelovost z téhle snahy čpí na sto honů podobně jako z trestního stíhání šéfky ERÚ.

Podřízení její funkce služebnímu zákonu by znamenalo nejen konec Vitáskové, ale i nezávislosti úřadu. O tom, jaké postavení má mít úřad a jak se má řídit, určitě nemá rozhodovat vláda.

To je jednoznačně úkol pro parlament. Ostatně ten má energetický zákon na programu začínající schůze. Trvá-li premiér na konci nezávislosti ERÚ, bude muset přesvědčit i poslance ANO a KDU-ČSL.


Čtěte také:

Šéfka ERÚ Vitásková: Pro své sesazení nevidím jediný důvod

Chyba v zákoně může odstavit Vitáskovou z ERÚ

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web