Igor Záruba: Upečeno ještě zdaleka není

Názor

Kdepak avokádo, treska nebo pěna z manga. Během licitace o setrvání Velké Británie v EU, která zabrala šéfům států a vlád členských zemí po delší době více než jednu noc, vyrazila německá kancléřka Angela Merkelová do bruselských ulic. Cílem její páteční podvečerní vycházky se stal Place Jourdan, oblíbená adresa turistů i místních.

 Britský premiér David Cameron
22.2.2016 8:20   |  

„Po celý den nebylo v budově rady nic rozumného k snědku,“ vysvětlil bulváru Bild jeden ze členů delegace, proč si jeho šéfka vyrazila na proslavené hranolky. „Chtělo to něco dobrého na nervy,“ shodli se komentátoři s odkazem na to, že v paláci Justus Lipsius nebyl pouze hlad, ale také hustý vzduch.

Bezesporu byl. Skutečností ovšem je, že i když se atmosféra pročistila a unie si nad sobotním ránem mohla oddychnout, že o ostrovní království zatím nepřišla, nejistota zůstává. S tím rozdílem, že se hra o Británii přesouvá z Belgie za kanál La Manche. Byla to ostatně německá kancléřka, byť hladová či unavená, která se trefila do černého: „Přeji Davidu Cameronovi, aby se mu povedlo Británii přesvědčit.“

Tvrdá práce

Jinak řečeno, aby britský premiér dokázal svým spoluobčanům vysvětlit, že členství v euroklubu pro ně pořád ještě má více výhod než nevýhod. A to bude zatraceně tvrdá práce. Vůdce konzervativců zabodoval v loňských všeobecných volbách slibem, že vypíše referendum o členství Britů v Evropské unii.

Nyní, když se mu povedlo vnutit ostatním lídrům alespoň část svých požadavků, které si jeho země předem vymínila, má dveře k dodržení svého slova otevřené. A vstoupil do nich čelem: hlasování se má konat už 23. června. Jenže některé okolnosti se za poslední dobu změnily.

Může se docela dobře stát, že po výsledném „ne“ setrvání v EU se odporoučí Cameron. Čili politik, který vyhrál křeslo kritikou Bruselu, a zároveň muž, jenž se ocitl v roli někoho, kdo má po nemastném neslaném vítězství na summitu apelovat na lidi, aby nikam neodcházeli a hlasovali pro setrvání ve svazku.

Cameron se vyhlášením brzkého termínu referenda dostal pod tlak. Času na vysvětlování už není moc.

Nebezpečí číhá v Cameronových vlastních stranických řadách. Ze silných domácích vah se za brexit staví ministr spravedlnosti Michael Gove, o němž se mluví jako o Cameronově nástupci. Premiéra naopak podporuje ministryně vnitra Theresa May. Oběma, stejně jako jejich stoupencům, musí Cameron začít srozumitelně vysvětlovat, čeho v Bruselu dosáhl, v čem je to pro ně dobře a co z toho plyne pro Británii jako celek.

Pořád jde o hodně. Politologové varují, že by odchod ostrovní mocnosti uvrhl unii do největší krize v její historii. Britské a zahraniční firmy se bojí fatálních následků pro své podnikání. Oponují jim hlasy z londýnské City. Další tlak se odvíjí od oznámeného data, času na rozhodování a přesvědčování není moc. Tím spíše, že se Evropa prohýbá pod stále méně zvladatelnou imigrační vlnou.

Zůstaneme-li u stravovací terminologie, šlo v Bruselu o předkrm. Hlavní chod teprve přijde. Upečeno není ani zdaleka.


Čtěte také:

Sobotka: Když Británie vystoupí z EU, vzedme se vlna nacionalismu

Tusk: Riziko, že Británie Evropskou unii opustí, je skutečné

Igor Záruba Autor: Igor Záruba šéfeditor divize Euro E15

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web