Jan Žižka: Topolánkův výbušný koktejl | E15.cz

Jan Žižka: Topolánkův výbušný koktejl

Jan Žižka: Topolánkův výbušný koktejl
Mirek Topolánek
• 
7. září 2011 • 07:22
Jak se v Česku množí bývalí premiéři, nerudovskou otázku „Kam s ním?“ si nové vlády musejí pokládat čím dál častěji. V případě Mirka Topolánka dilema vyřešili výrobci tepla. Pravda, typická trafika to není. Bývalý premiér by si jistě dokázal představit i prestižnější post, ale Topolánek má jako nový šéf teplárenství co dělat a třeba ani nebude rozpoutávat zákulisní politické boje jako někteří jiní.

To je ale jen první pohled. Ve skutečnosti nemají žádný důvod k radosti ani vláda, ani vedení ODS. Topolánkovým nástupcům by přineslo větší úlevu to, co se nepodařilo – posadit bývalého premiéra do čela Mezinárodní energetické agentury. Byl by pak sice vlivnější, ale také závislejší. Potřeboval by podporu vlády. Možná by se také více přiučil tomu, co nikdy příliš neovládal – diplomatickému jednání.

Takhle musejí ministři počítat spíše s tím, že jim bude pořád dokola bušit na dveře muž, který při řešení plynové krize vyjednával za celou Evropu i s Vladimirem Putinem, a bude žádat třeba povolenky. A bude přitom slyšet. To zase Topolánek umí velmi dobře.

Topolánek získal roli zachránce teplárenství

I když to tak možná nevypadá, pro Topolánka samotného je ovšem české teplárenství lepší volbou než IEA. Určitě cítí, že může pro tento obor něco důležitého udělat právě v době, kdy se rozhoduje o jeho budoucnosti. Buď tu zůstane centrální zásobování teplem, jejž preferují ti, kteří Topolánka povolali, nebo zvítězí malé lokální zdroje. Tento boj se pro někdejšího nástupce Václava Klause v ODS hodí mnohem více než parlamentní handrkování.

Teplárny se obávají vysokých cen uhlí, nedostatečného přídělu povolenek i toho, že stát bude navzdory rétorice reálně podporovat právě malé zdroje tepla. Zaznívají slova o krizi teplárenství. A vzpomeňme si, v krizových situacích býval Topolánek jako politý živou vodou, zatímco rutinní politika ho ukolébávala. Je možné na to spoléhat i nyní?

Pořád je možné nad těmito argumenty mávnout rukou jako nad lobbingem jedné dílčí zájmové skupiny. Ale v kombinaci s hrozbou rostoucích cen tepla se rodí výbušný koktejl, který nemusí být příjemný ani zastáncům zachování limitů těžby uhlí, ani těžařským společnostem. Takový duel Tykač – Topolánek o ceny uhlí může vypadat zajímavě. Žádný důchod na Vysočině na tohoto expremiéra zjevně nečeká.

Autor: Jan Žižka
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!