Jana Havligerová: Vědci opět zaplakali

Komentář

Zajistit peníze je věda. Zvláště na vědu. A zvláště v Česku. Politici sice mají plná ústa slov o důležitosti vzdělání, konkurenceschopnosti, a tudíž o vědě a výzkumu, finance však stále chronicky chybí. Takže je to tady zase.

 Ilustrační foto
16.12.2015 7:26   |  

Vědecká centra se obávají, že kvůli nedostatku prostředků nebudou moci připravit naplánované projekty, podle předsedy Akademie věd potřebují přes půl miliardy korun. Pokud se to nepovede, bude nutné fungování center omezit.

Že je u nás věda popelkou, není novinka. O to více udivuje počet existujících center. Evidentně chybí strategická úvaha, na jaké obory soustředit pozornost a podporu.

Pak není divu, že rok co rok slyšíme stejnou písničku. Ne že bychom vědcům nepřáli, aby mohli rozvíjet základní výzkum v celém spektru oborů. To by byl ideál, ale nejsme v Americe. Přesto by stát měl akademikům nějaké peníze přisypat. Česká ekonomika se bez nich neobejde.


Čtěte také:

Čeští vědci posunuli hranice elektronové mikroskopie

Peníze na českou vědu: kolik na co a co vše je vlastně věda?

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web