Martin Čaban: Boj o majetek, minulost a Ústavu | E15.cz

Martin Čaban: Boj o majetek, minulost a Ústavu

Martin Čaban: Boj o majetek, minulost a Ústavu
Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny, která pokračovala 22. prosince v Praze
• 
5. ledna 2015 • 06:51
Že na rok 2015 nejsou zatím oficiálně plánované žádné volby, zdaleka neznamená, že se pozorovatel českého politického dění bude nudit. Letos už by totiž mělo ze strany Sobotkova kabinetu dojít i na nějaké to vládnutí, přesněji řečeno schvalování a aplikaci zákonů, které Česko posunou směrem, jímž má podle vlády kráčet.

Ten směr sám o sobě není vzhledem k vágnosti vládního programového prohlášení zase tak úplně jasný, ale nejdůležitější norma letošního roku už jasná je: zákon o prokazování původu majetku. O této normě se rádo mluví. Jenže od líbivého a nenapadnutelného hesla, že krást se nemá a krádež se má trestat, k paragrafovanému znění funkčního a rozumného zákona vede cesta daleká a Sobotkův kabinet zatím klopýtá na jejím začátku.

Střet o konkrétní podobu zákona bude přitom jistojistě zběsilý. Koaliční politici určitě neodolají lákavému souboji o to, kdo je větší tvrďák tváří v tvář „nakradenému“ majetku. Jen pro ilustraci – rozdíl mezi zdaněnou a odhadovanou hodnotou majetku, při němž má na sprostého podezřelého vystartovat finanční správa, se zatím smrskl z 20 milionů na pět, a to ještě záměr zákona pořádně nevylezl ani z prvního kola připomínkového řízení.

Zákon zároveň zatím výrazně ztrácí na faktické síle oproti populistickým slibům, jimiž strany opíjely občany v dobách předvolebních. Tehdy to vypadalo, že se podezřelý majetek bude bez milosti zabavovat a kmotři, šíbři a další vyvrhelové půjdou o žebráckých holích. Dnes už ministerstvo financí připouští, že tak tvrdou normu napsat neumí, a tak se „podezřelý“ majetek má jen danit standardní sazbou daně z příjmu s přičtením nějakého penále.

Všechno jsou ale zatím jen návrhy, nápady a testovací balonky, jisté není nic. Zoufalství ministerských legislativců lze snadno pochopit, protože každá podobná norma bude vždy balancovat na hraně ústavnosti. Bude-li navíc schvalována ve vyhecované antipolitické atmosféře protikorupční křížové výpravy, může z ní nakonec vzniknout úplně cokoli.

Velmi vyhrocené budou nepochybně i debaty o retroaktivitě zákona. Zpětná platnost je sama o sobě podle ústavy nepřípustná, to je ale pro současný politický mainstream jen výzva k hledání kreativních kliček. Když totiž jednou vyhrajete (nebo skoro vyhrajete) volby s tím, že země je zcela rozkradená, pak z logiky věci potřebujete retroaktivní zákon, protože do budoucna již není co krást, tedy ani trestat, zabavovat či, jak říkají cifršpioni, dodaňovat. Právě při debatách o zákonu o prokazování původu majetku a především o jeho retroaktivitě bude zajímavé a důležité sledovat střet nové politiky se starým ústavním pořádkem, který je antipolitikům z podstaty těsný a brání jim v plném rozletu ke světlým zítřkům, v nichž bude samozřejmě líp. Pokud se ústavě v tomto boji podaří vyhrát, není ještě vše ztraceno.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!