Martin Čaban: Čas hledání nekonvenčních zbraní

Komentář

ODS si nemohla vybrat lepší termín zahájení své volební kampaně. Pár hodin poté, co Petr Fiala zapěl další ódy na svou novou, lepší, čistší, a přesto starou dobrou stranu, dostal Roman Janoušek u pražského vrchního soudu 4,5 roku natvrdo. Jako by skutečně staré časy končily a nové začínaly. Jenže souběh těchto dvou událostí je opravdu jen legrační náhoda, nemluvě o tom, že Roman Janoušek ne - jde sedět za nic z toho, co je mu léta předhazováno.

 Předseda strany Petr Fiala
17.9.2014 6:41   |  

Systémově závažné kauzy, v nichž je zamotané Janouškovo jméno, se přes mnohá velkoústá prohlášení zatím nikam nepohnuly. Nicméně nové časy skutečně přicházejí. A ODS, ale i další strany, v nich budou složitě hledat své místo.

Fiala se při zahájení kampaně zdaleka nejvíce vymezoval proti levici a v případě souboje o pražský magistrát také proti TOP 09. To svědčí o tom, že sám velmi těžko hledá cestu, po níž by se jeho strana vydala v nových poměrech, v nichž jedinou politickou silou na vzestupu je antipolitické hnutí Andreje Babiše. Není v tom zdaleka sám. Kromě potřebných, ale velmi obecných projevů na obhajobu tradiční parlamentní demokracie dosud žádná z tradičnějších stran nenašla v novém prostředí záchytný bod.

Fiala vychází z hlubokého intelektuálního a ideologického fundamentu. Umí na obhajobu své strany uvést jímavá čísla o lidech stále ještě ochotných kandidovat pod vlajkou s modrým ptákem. Ale musí vědět, že značka strany je zhuntovaná natolik, že úspěch je prakticky vyloučen. Komunální volby, v nichž budou modří obhajovat přes pět stovek starostovských křesel, rozhodnou jen o tom, jestli ze základního pilíře ODS zbude torzo alespoň dost velké na to, aby se o něj strana na cestě očistcem mohla trochu opřít.

Tradiční strany se musejí učit žít v prostředí, v němž je ideologie v tradičním smyslu slova přítěží. Hnutí ANO, které své činy a slova nemusí měřit žádným politickým programem, natož nějakým uceleným myšlenkovým souborem, je v tomto novém politickém ekosystému výrazně svobodnější. Proto může jeho předseda bez jakéhokoli ideového nebo duchovního základu vypálit myšlenku o obnovení trestu smrti prostě z toho důvodu, že nedaleko Klášterce nad Ohří byla brutálně zavražděna devítiletá dívka. Jistě mu za to naskočí pár politických bodů.

V konvenčním arzenálu tradičních politických stran není proti podobnému bezostyšnému populismu žádná účinná zbraň. Proto by se tyto strany měly zabývat hledáním zbraní nekonvenčních. První z nich by mohla být jakási elementární spolupráce, přesněji shoda na tom, že primárním cílem je obrana parlamentní stranické demokracie. Je jasné, že v situaci, kdy dvě z tradičních stran sedí s babišovci ve vládě, zatímco zbylé dvě od nich chtějí odlákat své někdejší voliče, nebude hledání shody jednoduché. Ale v sázce je dost na to, aby to stálo za pokus.


Čtěte také:

Fiala burcoval ODS: Nechoďme jako ovce na porážku, přestaňme se litovat

Průzkumy: ČSSD dotahuje ANO

Exčlenové ČSSD chtějí pozastavit činnost strany

Autor: Martin Čaban

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web