Martin Čaban: Vášeň pro evidenci

Komentář

Pokud centrální evidence účtů projde v podobě, kterou včera schválila vláda, tedy bez možnosti číst pohyby či zůstatky na účtu, není tento nástroj ničím děsivým.

 Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka (vpravo)
4.2.2016 7:26   |  

Stát má právo v některých případech zjistit, kdo má kde účet, a nakonec to také vždycky zjistí. S registrem mu to pouze půjde rychleji. Opozice by si měla šetřit výroky o Velkém bratru a domovních důvěrnících pro vážnější případy.

Je pravda, že vládě se teď všelijakých evidencí a registrů sešlo na programu hodně, a je jasné, že opozici to svádí, ale je třeba rozlišovat. Nebudeme-li uvažovat o extrémních případech masivních úniků dat, jejichž riziko je samozřejmě třeba minimalizovat, nejsou evidence účtů nebo rozumně provedený registr pacientů žádnou noční můrou. V případech, v nichž stát chce jen lépe pracovat s daty, která beztak má a sbírá, lze vládní vášeň pro evidenci překousnout.


Čtěte také:

Vláda schválila registr bankovních účtů, uložené častky neukáže

Evidence tržeb se bude týkat všech od roku 2018, tvrdí Hornochová

Martin Čaban Autor: Martin Čaban komentátor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web