Petr Dufek: Ač se to nezdá, rating Řecka má smysl | E15.cz

Petr Dufek: Ač se to nezdá, rating Řecka má smysl

Petr Dufek: Ač se to nezdá, rating Řecka má smysl
Řecko
• 

Petr Dufek

V posledních dnech nás agentury pilně zásobují zprávami o dalším zhoršení řeckého ratingu. Ten byl ostatně už před aktuálním skokovým snížením extrémně nízký, fakticky nejhorší v Evropě, či dokonce na světě. Ani nový evropský záchranný plán nezabránil dalšímu propadu ratingu této země až do těsné blízkosti úrovně defaultu neboli bankrotu.

V normální situaci by takové snížení ratingu znamenalo, že dotčené zemi už by na finančních trzích nikdo nepůjčil ani cent. Nicméně Řecko je v situaci, kdy si na finančních trzích ani půjčovat nemusí, protože mu peníze opět půjčí členské země Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Hrůzný rating je tak v první řadě smutným konstatováním faktu, že se finanční pozice této země prudce zhoršila a že kolébka civilizace hradí své závazky jen díky netržním půjčkám partnerských zemí.

Řecká ekonomika prožívá nevyhnutelnou recesi, státní finance se vyvíjejí hůře, než se plánovalo, už tak malá důvěra v obrat k lepšímu ještě dále slábne a návrat země na finanční trhy je v absolutním nedohlednu. Řešením, jak z bludného kruhu ven, má být další poměrně velkorysá pomoc připravená minulý týden.

Rating Řecka tedy na první pohled ztratil smysl. Ovšem ve skutečnosti sehrává i nadále dost významnou roli. Spolurozhoduje totiž o tom, z jaké části budou muset soukromí věřitelé řecký dluh odepsat na úkor svého zisku, či dokonce kapitálu. Situaci navíc komplikuje možnost výměny stávajících dluhopisů za nové, s delší splatností a s jistou garancí. Jejich rating je v tuto chvíli neznámý. Samotná forma výměny „starých“ dluhopisů se přitom může stát posledním krokem k získání nejhoršího možného, tedy bankrotového ratingu.

Nelze proto vůbec vyloučit, že rating Řecka nakonec opravdu zakotví na poslední příčce většiny ratingových žebříčků. Pokud se tak stane, přijde s největší pravděpodobností další vlna obecného spílání na adresu ratingových agentur. Možná dojde i ke vzniku „nezávislé“ evropské ratingové agentury. Půjde však jen o kouřovou clonu, která nevyřeší podstatu problému. Tou byly a jsou nesplácené a nesplatitelné závazky země, kterou tolerance EU dlouhodobě motivovala k porušování nejzákladnějších pravidel odpovědné rozpočtové politiky.

Autor je analytikem ČSOB

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!