Šašek provokuje: Dozvíme se příští rok, co dělá Moja? Snad ne | E15.cz

Šašek provokuje: Dozvíme se příští rok, co dělá Moja? Snad ne

Šašek provokuje: Dozvíme se příští rok, co dělá Moja? Snad ne
Šašek
• 
ZDROJ: e15
8. prosince 2011 • 10:04
Blíží se krize, dlouhá, široká a hluboká, zdá se, že o tom již nepochybují ani největší optimisté. V souvislosti s tím, že bude hůř, je načase sledovat zpravodajská média a ptát se – co se z nich dozvíme?

Člověk by čekal, že ze stránek novin a obrazovek zpravodajských televizí dostane informace, které mu pomohou dobu pochopit, zorientovat se v ní a na základě toho nějak jednat. Mediální teorie takové chování médií označuje jako „funkci informační“.

Groteskní je, že právě v této době se média chovají zcela jinak a raději lidem nabízejí rozverné zprávičky. Dozvíme se téměř o každém pohybu a myšlenkovém pochodu(!) jedné gorily, obsah snů domácích mazlíčků nebo příběh klokana pobíhajícího kolem dálnice. Ani jedno z toho jsem si bohužel nevymyslel. I takové chování médií teoretici popsali – funkce eskapistická, tedy lidé prostřednictvím médií unikají od pochmurné reality. Nic proti tomu. Jen je s podivem, že tak činí média zpravodajská, nikoli zábavná. Otázkou navíc je, zda celé pachtění po odhalování viníků v kauzách, kde jde až o stovky tisíc korun, není také jen taková legrácka ve srovnání s blížícími se problémy.

Ještě podivnější ale je, že právě „zábavná“ média přicházejí s mnohem jasnější verzí reality než ta zpravodajská. Ve filmu se projevuje nejdříve – v Česku skončila nadvláda komedií a přicházejí díla jako Vendeta či Ptáčata (o jejich kvalitu nejde, spíše o to, jakou verzi reality vykreslují). Knihy se nechtějí nechat zahanbit a v poslední době stále častěji vycházejí různé variace na téma konec civilizace. Zatím jde především o teoretické studie (například český příspěvek Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur od Miroslava Bárty, Martina Kováře a kolektivu či Vanished Kingdoms: The Rise and Fall of States and Nations od britského historika Normana Daviese).

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!