Šašek provokuje: Už aby zvýšili DPH u knih | E15.cz

Šašek provokuje: Už aby zvýšili DPH u knih

Šašek provokuje: Už aby zvýšili DPH u knih
Šašek
• 
ZDROJ: e15
4. srpna 2011 • 09:17
Snad žádná jiná chystaná změna DPH nevybudila všemožné aktivisty a lidičkáře k horečné aktivitě jako ta u knih. Hned se spustil očekávatelný kolovrátek, že knihy jsou nenahraditelnou součástí lidských životů (nejsou), že se bez nich lidi neobejdou (a jak snadno), že přestanou vycházet knihy, a hlavně: že začne upadat kultura. Tak se na to podívejme trochu střízlivějšíma a hlavně realističtějšíma očima.

Pak je tu finanční rozměr. Logika odpůrců vyšší DPH u knih vychází z toho, že DPH zvýší cenu knih, a lidé je proto nebudou kupovat. Pravdou ale je, že DPH není žádný kouzelník a ceny budou zvyšovat vydavatelé a knihkupci. Jedná-li se o celkem 7,5 procenta zvýšení, mohou se stejně o tato procenta podělit všechny články ve výrobě a distribuci knih a ceny knih ponechat. Ale to se asi nikomu moc říkat nechce.

A pominout nelze ani to, co už vůbec nikdo nechce slyšet. Na trhu jsou poměrně levné čtečky elektronických knih. Všichni se správně shodují na tom, že jsou především na „čtivo“, nikoli pro hodnotné knihy. Ale vždyť ono tu vychází hlavně čtivo. Už nyní si každý může stáhnout desetitisíce titulů zdarma a po zbytek života si už jen koupit pár vskutku cenných (kulturně a esteticky, nikoli finančně) knih. Přiblíží-li zvýšení DPH tento stav, půjde jednoznačně o nejlepší krok této vlády.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí

Autor: Šašek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!