Perspektivy českého štěpení | E15.cz

Perspektivy českého štěpení

25. května 2012 • 17:47
Bezpečnost jaderných elektráren prochází krizí důvěry. Česko v atomu stále vidí svoji budoucnost. Nastal čas přehodnotit názor?

PRO:
*Miroslav Ouzký, poslanec Evropského parlamentu, ODS

PROTI: Jaderná energetika není v tržním prostředí dlouhodobě životaschopná. Podle společnosti British Energy, provozující osm jaderných elektráren, není stavba nových reaktorů bez státních dotací, které jsou ovšem v EU zakázány, z ekonomických důvodů proveditelená. Energetickou společnost lze těžko obviňovat ze zeleného fundamentalismu. Stavba dvou reaktorů v Temelíně, jak ji plánuje ČEZ, vyjde podle loňských nabídek firem ve Velké Británii až na 350 miliard korun. Je jasné, že Fukušima jadernou energetiku dále zdraží kvůli opatřením na posílení jaderné bezpečnosti. Taková investice se projeví i ve státním rozpočtu – ČEZ nebude moci státu odvádět miliardy z daně ze zisku ani dividendy. Do ceny jaderné energie u nás nejsou započteny ekologické škody, které tu vznikly těžbou a zpracováním uranu, stejně jako není započítána reálná cena za nutnou výstavbu a provoz konečného úložiště vyhořelého paliva. V ceně atomové energie také nejsou započítány reálné náklady za pojištění škod pro případ havárie. Kromě obrovské investice si je třeba uvědomit, že životnost nových reaktorů se odhaduje pouze na šedesát let. Budeme ale mít v této době stále dostatek uranu? A nebylo by strategičtější vložit sumu, kterou chce vláda investovat do jádra, do rozvoje dlouhodobě udržitelných obnovitelných zdrojů energie, do podpory inovací, energetických úspor a energetické nezávislosti? A nebude cena elektřiny z obnovitelných zdrojů, jak o tom svědčí stále zpřesňované výpočty, do deseti let levnější než cena elektřiny jaderné?
Nové reaktory navíc vůbec nepotřebujeme, neboť patříme mezi největší evropské exportéry elektřiny a jednu z elektráren bychom mohli ihned vypnout. Podpora jádra se navíc neslučuje s pojmem energetická nezávislost. Ani dnes česká těžba uranu nepokryje spotřebu reaktorů v Dukovanech a Temelíně, nehledě na důležitý fakt, že jej nedokážeme obohatit a vyrobit jaderné palivo. Také proto si jaderná energetika nezaslouží ani renesanci, ani resuscitaci a budoucnost už z ekonomických důvodů zkrátka nemá.

Autor: Ondřej Liška
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!