Rozhovory

Online rozhovor: Raději bankovní, nebo nebankovní půjčku?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech
7. května 08:00

Každý Čech včetně nemluvňat má jen u bank půjčeno 112 tisíc korun. Nakolik jsou poskytovatelé půjček féroví, zjišťujeme např. z aktuální kauzy špatně spočítané RPSN u spotřebitelských úvěrů od renomovaných bank. Nejsou na tom nakonec nebankovní půjčky vlastně lépe než ty bankovní? Na tyto a další otázky bude odpovídat Petr Šíma z ACEMA Credit Czech.

Online rozhovor skončil

Otázky již nelze pokládat. Čtenáři E15 se ptali do 7. května do 20:00.

Jana V. : Před dvěma lety jsem ztratila práci a dostala se do problémů se splácením bankovní půjčky. Mám na sebe dvě exekuce a hrozí mi, že přijdu o byt a nebudu mít s dítětem kam jít. Žádná banka mi nepůjčí, protože jsem v nějakém registru a nabídnutou půjčku na 3 roky od nebankovních firem bych nebyla schopna splácet kvůli vysokým splátkám. Jaké jsou podmínky poskytnutí vaší půjčky?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Právě ve Vašem případě jistě oceníte individuální přístup. Díky možnosti nízkých splátek s rozložením až na 20 let si troufám říci, že Vám dokážeme pomoci a zachránit tak Vaši střechu nad hlavou. Pro konkrétní nabídku však musíte kontaktovat naše obchodní oddělení. Záleží totiž také na výši samotných exekucí a zástav, které v současné době máte. V praxi tyto případě řešíme přímo s původními věřiteli, tedy bankami nebo exekutory.

Jan Sedláček : Dobrý den, co všechno musím doložit, aby mi u vás byla půjčka schválena? Za jak dlouho mi potvrdíte, že peníze opravdu dostanu?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: To záleží na typu produktu, který si zvolíte. U nejběžnějšího našeho úvěru, pro fyzické osoby, Vám budou stačit 2 doklady totožnosti a údaje o nemovité zástavě, která je pro tento typ úvěru potřebná. Tzn. list vlastnictví a nabývací titul. Předběžné schválení a všechny informace se dozvíte již při prvním kontaktu s naším obchodníkem, tedy ihned při zavolání na infolinku 800 666 655, nebo vyplnění žádosti na www.acema.cz, nebo www.mojepujcka.cz. K finálnímu schválení pak zpravidla dochází do 4 dnů.

Radomír Fejtek : Dobrý den, Jak může být nebankovní půjčka férová a výhodná, máte nějaký příklad, nebo srovnání s ostatními? Děkuji

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Nebankovní poskytovatelé, jako je ACEMA Credit, mohou být v řadě případů výhodnější už jen kvůli tomu, že za nimi nestojí složitý aparát, který tvoří většinu bank. Tím si můžou dovolit být rychlejší a pružněji reagovat na potřeby klienta. A protože čas jsou peníze, tak jejich nabídka může být i výhodnější. Férovost již závisí na konkrétním poskytovateli. My ctíme zodpovědný přístup a jsme pro klienty spíše partnerem, což se z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplácí. Ostatně nedávno to potvrdil i test nebankovních úvěrových společností, který zveřejnila i Mladá fronta a deník E15 (viz. http://finexpert.e15.cz/test-nebankovnich-uverovych-spolecnosti).

Martin : Proč pracujete v bývalé lichvářské společnosti jako je bývalá ACM Money a přitom vlastníte inkasní agenturu UNIDEBT a dražební společnost Eurodražby CZ?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Jsme na trhu už 14 let. Za tu dobu jsme řešili mnoho různých situací a potkali jsme spoustu partnerů. Některá partnerství dopadla dobře, jiná hůře. Důležité ale je, že všechny zkušenosti nyní můžeme zúročit v tom, abychom byli ještě lepší. A to se nám daří velmi dobře a oceňují to nejen klienti, ale i například Sdružení na podporu práv spotřebitelů, které nás již podruhé (v roce 2012, i v roce 2013, viz. http://www.acema.cz/test-uveru-2014) vyhodnotilo jako nejlepší poskytovatele úvěrů v segmentu zajištěných nebankovních půjček. Zároveň ACEMA Credit rozhodně není vlastníkem žádné jiné společnosti, a to tedy ani výše zmíněných.

PetrM : Dobrý den, v čem spatřujete u nebankovní půjčky největší výhodu pro klienta? Mírně vyšší úroky než v bance neoduzuji, neboť znám lidi, pro které mají aktuálně dostupné peníze v určitou chvíli větší hodnotu, než částka po splacení půjčky včetně úroků. Od jaké hladiny úrokových sazeb lze podle Vás mluvit o lichvě? Děkuji, Petr

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Největší výhodou nebankovních půjček je bezesporu individuální přístup, který výrazně urychluje celý proces a ve výsledku přináší i úspory. Je sice pravda, že některé nebankovní společnosti v závislosti na míře rizika upravují úrokovou sazbu v neprospěch klienta. S ohledem na současnou konkurenci na trhu to však nepovažuji za dramatický problém. Lichva je problém velmi lokálního charakteru, který se netýká oficiálních poskytovatelů půjček. Proto zastávám názor, že žádné zákonné regulace lichvu neomezí. Cestu vidím naopak ve finanční osvětě a projektech podporující finanční gramotnost, jako je například náš projekt ChytrýZdeněk.cz (www.chytryzdenek.cz). Hranice mezi standardní půjčkou a lichvou se velmi těžko stanovuje. Nemyslím si však, že by úvěry pro fyzické osoby se splatností vyšší než 1 rok měli mít úroky nad 30 %.

Jaromír : Dobrý den, půjčujete i rizikovým skupinám obyvatel? Nebo spíše komu nepůjčujete? Díky

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Každý případ posuzujeme individuálně, proto nelze obecně říct, komu půjčit umíme a komu už ne. Při poskytování úvěrů na sebe bereme trochu vyšší riziko, ostatně jako většina nebankovních společností. Je to dáno už jen tím, že nás oslovují často klienti, kteří neuspěli v bance. Těmto lidem ve většině případů dokážeme vyjít vstříc.

Simona : Pro jaké klienty je nebankovní půjčka výhodná?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Hodně lidí se domnívá, že pouze pro ty, co neuspějí v bance, realita je ale trochu jiná. V praxi nás oslovují i klienti, kteří v bance ani nebyli, protože se jim nechtělo absolvovat zdlouhavý proces s nejasným výsledkem. Tato tendence trhu prospívá, protože zvyšuje konkurenci a zlepšuje podmínky pro klienty.

Kamil : Jak se jako nebankovní společnost stavíte ke klientům, kteří přijdou z bank, kde jim nepůjčili, protože jsou pro banku moc rizikoví? Kde je ta výhoda, že jim půjčíte s větším rizikem a vyššími úroky?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Výhoda spočívá už v samotném faktu, že jim vůbec umožníme financovat jejich plány. Představte si drobného živnostníka, který potřebuje investovat do nového vybavení či rekonstrukce dílny. Když nesežene prostředky, zkrachuje. Banky se k němu nejspíš skutečně obrátí zády, protože je pro ně příliš rizikový. My se jeho nesnází však nebojíme a pravděpodobně dokážeme najít rozumné financování. Ano, nejspíš mu budeme muset dát vyšší úrok, ale to už většinou nebývá takový problém. Hlavní je, že dokážeme najít řešení, se kterým bude spokojen. A pokud by to přeci jen problém byl, můžeme riziko ošetřit ručením. Díky tomu lze zachovat i velmi výhodné podmínky s úroky od 7,99% p.a.

Karel : myslím, že pan Martin na to kápnul. Ta souvislost je jasná. půjčit penize, zastavit nemovitost a pak dražit. díky tomu, že se půjčují peníze nebonitním klientům, kde je pravděpodobnost, že nebudou moci splácet.

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: S nesplacenými úvěry se potýkají všechny finanční společnosti, ztrátu přitom většinou kompenzují horšími podmínkami pro klienty. My ovšem tento přístup odmítáme, chceme všem nabízet stále výhodné podmínky. Daří se nám to zejména díky samotnému ručení našich úvěrů (většinou jde o nemovitosti).

Jindra : Jak se vám v noci spí když takto ženete lidi do ještě větších dluhů a přiživujete se na jejich hlouposti a nebo bezmoci??? Stejně vám všem lichvářům jde jen o ten zbytek majetku co těm lidem zůstal.

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Spí se nám dobře, protože naše podnikání nemá s lichvou vůbec nic společného, proti lichvářům naopak dlouhodobě bojujeme. Naše produkty jsou primárně postaveny tak, aby pomáhaly lidem z jejich tíživé situace. Umíme například konsolidovat všechny jejich úvěry (od jiných subjektů), nastavit jim nižší úrok a delší dobu splatnosti, a dát jim tak šanci žít zase normální život. Nikdo neříká, že je to pro ně snadné, ale pokud tu šanci využijí, nemusí se už strachovat, že jim nějaký lichvář, vymahač či exekutor opět zaklepe na dveře.

Taťána : Jsem na mateřské, manžel má částečný invalidní důchod. Máme šanci si u vás půjčit např. 100 000 Kč? A můžete uvést konkrétní příklad splácení? Děkuji.

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Ano, u nás šanci rozhodně máte. U většiny finančních domů znamená mateřská či invalidní důchod naopak automatickou „stopku“. My se však přesně na tyto situace dokážeme dívat individuálně a ve většině případů nabídneme klientům i uspokojivé řešení. A nemusí to být vždy jenom půjčka. Konkrétní příklad splácení můžeme uvést až na základě konkrétních parametrů, v tom právě spočívá kouzlo našeho individuálního přístupu. Dobrou představu však můžete získat díky online kalkulačce na www.acema.cz.

David : V čem je vaše společnost, ACEMA Credit Czech, a.s., jiné oproti jiným nebankovním poskytovatelům nebankovních půjček? resp. oproti bankám?

 Petr Šíma z ACEMA Credit Czech

Odpověď: Klienti nám dávají přednost před bankovní i nebankovní konkurencí zejména kvůli naší rychlosti, kvalitě nabídky a také individuálnímu přístupu. Naši obchodníci dokážou velice rychle posoudit klientovu situaci a nabídnout mu vhodný produkt. Ctíme zásadu „jeden na jednoho“, proto ke každému případu vždy přidělujeme jednoho obchodníka, který s klientem řeší jeho situaci, zvažuje více variant a hledá to nejlepší řešení. V neposlední řadě se od ostatních lišíme otevřeností služeb. Jako jedni z mála nabízíme pomocnou ruku i tomu, kdo má problémy se zápisem v registru dlužníků či dokonce s exekucí.

Mobilní web