Čejka: Na provozní úrovni budeme stagnovat

5.8.2010 8:01   |  

Komerční bance (KB) porostou podnikatelské úvěry a půjčky na bydlení. „Když ale vezmeme růst bankovních výnosů a provozního zisku, ten letos nebude nijak výrazný, pokud vůbec nějaký bude,“ říká finanční ředitel KB Pavel Čejka. Pokud bude zlepšený čistý výsledek hospodaření banky, bude to do velké míry díky zlepšování rizikovosti a poklesu opravných položek.

* E15: Klesly vám rezervy na špatné úvěry, ale zároveň jste odepsali přes miliardu na nesplácených. Do jaké míry jde o skutečný pokles rizika?

Odpis na tvorbu opravných položek nemá dopad, odepisujeme jen úvěry plně pokryté opravnými položkami. Dopad to má jen na celkový objem portfolia nesplácených úvěrů. Pokles oprávek je skutečně způsoben tím, že máme menší počet klasifikovaných úvěrů. Hlavně v korporátní oblasti se jejich přírůstek snižuje.

* E15: V jakých částech portfolia rizikovost nejvíce poklesla?

Nejvíce poklesla tvorba opravných položek u podniků, naopak u retailových úvěrů roste, respektive rostla hlavně v prvním čtvrtletí, teď se to zlepšilo.

* E15: Čistý zisk KB poměrně výrazně vzrostl, ale na provozní úrovni spíše stagnuje. Čím je to dáno?

Ve srovnávací základně z loňského roku jsou výrazné zisky z obchodování na finančních trzích. Tyto zisky v dalších čtvrtletích už nebyly tak výrazné. Druhým důvodem jsou nízké úrokové sazby, které na nás mají negativní dopad. Kvůli tomu totiž klesají úrokové výnosy z depozit, což snižuje naše marže.

* E15: Ukazatele přírůstku vkladů i úvěrů většině bank nyní stagnují a ani výhledy nejsou nejlepší. Vidíte někde prostor pro růst, třeba v oblasti obchodu?

Vidíme růst poptávky ze strany podniků po úvěrech, který začal ve druhém čtvrtletí a zvýrazňuje se i teď. Takže i ve zbytku roku čekáme mírný růst úvěrování. Čekáme pokračování růstu i ve financování bydlení. Díky ekonomickému oživení předpokládáme i mírný růst v oblasti poplatků a provizí, ne kvůli růstu cen, ale vyššímu počtu transakcí v prodeji retailových produktů. To by měly být hlavní zdroje růstu. Když ale vezmeme růst bankovních výnosů a provozního zisku, ten letos v porovnání s loňským rokem nebude nijak výrazný, pokud vůbec nějaký bude. Pokud bude zlepšený čistý výsledek hospodaření banky, bude to do velké míry díky zlepšování rizikovosti a poklesu opravných položek.

* E15: Čekáte růst úvěrů na bydlení. Vláda se nyní ale shodla na omezení příspěvku na stavební spoření. Už jste ve skupině diskutovali o tom, co byste dělali s tímto produktem?

Jedna věc je spoření, které slouží k poskytování úvěrů na bydlení. Snížení podpory je legitimní krok v rámci všech úspor rozpočtu. Co vidíme jako problematické, je účelovost, tedy návrh, aby byla i snížená podpora vázána jen na financování bydlení. To by celý sektor stavebních spořitelen, kde je třetina úspor domácností a pět milionů klientů, negativně zasáhlo. Ještě doufáme, že je nějaký prostor k diskuzi.

* E15: Existuje něco, co by produkt stavebního spoření mohlo z vaší strany interně zatraktivnit, i se sníženým příspěvkem?

Nabízí se zvýšení úrokových sazeb na produktu nebo snížení poplatků. Nějaká reakce v tomto smyslu může nastat.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web