Známý česko-americký ekonom Jan Švejnar odpovídal na otázky čtenářů serveru E15.cz. Vládu Bohuslava Sobotky chválil i káral. Podle něj například nenastartovala potřebné změny, které by zvýšily efektivnost ekonomiky a dlouhodobě i životní úroveň. Kritizovaná evidence tržeb je prý dobrý projekt, nesmí ale zničit malé podnikatele. Reagoval také na dotazy, proč vystupuje jen s prázdnými frázemi a jestli je šťastný. Případnou kandidaturou na prezidenta se zatím nezabývá.
Děkuji za otázku. Jedná se v principu o dobrý projekt, protože je důležité, aby všichni platili daně. Nicméně je potřeba dát pozor, aby zavedení EET nezničilo malé podnikatele, kteří nejsou elektronicky napojeni. Pro malé firmy by minimální daň byla jedním z možných řešení.
Děkuji za otázku. Máte obavy pečlivého hospodáře. Vláda by měla v období konjunktury uskutečnit investice, které potřebujeme a které budou mít vysokou společenskou návratnost (například do infrastruktury). Je též dobré, když průměrná mzda roste v soukromých podnicích, kde to zrcadlí růst produktivity a děje se to v situaci, kdy máme nízkou nezaměstnanost. Minimální mzda je u nás hluboce pod průměrnou mzdou, a její růst zatím tudíž nezpůsobuje problém. Velké plošné zvyšování mezd ve státním sektoru může byt z fiskálního hlediska nebezpečné. V tomto sektoru je lepší zvedat mzdy meritorně.
Děkuji za otázku. Toto je důležitá, avšak také komplikovaná tématika. Stručně: Problém eurozóny opravdu vězí do velké míry v tom, že zavedla společnou měnu bez doprovodných opatření, jako je společný přístup k některým (ne všem) fiskálním otázkám a společnému bankovnímu dozoru. To neznamená, že věci musí být určovány jednotlivým zemím shora. Znamená to, že se členské země dohodnou, jak budou postupovat (například v daňové soustavě). Tento dohodnutý postup nemusí být všude stejný, ale musí být dostatečně koordinovaný, aby se dal využít v případě krizí.
Děkuji za otázku. Nevím, jestli jste měl možnost seznámit se s tím, co jsem v republice od roku 1989 udělal. Podívejte se například na webové stránky CERGE-EI a IDEA a uvidíte, že jsem u nás založil a částečně stále ještě řídím instituce, které této zemi velmi prospívají. Nové generace ekonomů, které jsme na těchto institucích vychovali, jsou na úplně jiné úrovni než ti, které jsme měli a které stále do velké míry mají v jiných bývalých komunistických zemích. Pracuji u nás dlouhodobě též v řadě dalších institucí a podniků. To, že působím částečně v ČR a USA je běžné u špičkových vědců, umělců, sportovců i dalších. Necharakterizoval bych je jako návštěvníky ZOO.
Děkuji za otázku. Tento systém zvyšuje riziko, ale myslím, že neexistuje politická vůle, aby brzy skončil.
Děkuji za otázku. Vláda svou expanzivní fiskální politikou a schopností zmenšit dojem nejistoty ukončila ekonomickou recesi a přispěla k nynějšímu ekonomickému růstu. To je chvalitebné. Zatím se jí však nepodařilo uskutečnit příliš mnoho potřebných změn (například v daňovém systému, investicích do infrastruktury a školství), které by zvýšily efektivnost naší ekonomiky a dlouhodobě též naši životní úroveň.
Děkuji za otázku. Překvapilo mě množství politické korupce a nátlaku (včetně obálek s kulkami), které provázely diskuze a jednání na Hradě. Nedivím se, že pak lidé masově žádali a protlačili přímou volbu prezidenta.
Děkuji za důvěru, kterou mi vyjadřujete. Kandidaturou na prezidenta se momentálně nezabývám. Máme před sebou ještě dříve senátní a parlamentní volby, které hodně předurčí situaci v zemi. Též předpokládám, že se objeví dobří kandidáti na prezidenta.
Děkuji za otázku. V minulých prezidentských volbách měli u nás někteří kandidáti dvojí občanství. Nebyla to velká kauza, jiné otázky dominovaly diskuzi a úvahám lidí. Já jsem během své kandidatury v roce 2007 oznámil, že bych se vzdal amerického občanství, kdybych byl zvolen. Stále mi to připadá jako rozumný přístup.
Děkuji za otázku. Jestli se objeví několik podobných kandidátů, tak samozřejmě nastane problém možného „vyoutování“. Je to bohužel nutnou součástí demokratického systému, který máme.
Děkuji za otázku. Český občan by mohl kandidovat, pakliže se narodil v Americe, a má tím pádem americké občanství. Občanství od narození vyžaduje americká ústava. Naše ústava to nevyžaduje.
Děkuji za otázku. Souhlasím, že by bylo dobré, kdyby měl prezident solidní ekonomické znalosti, protože se jako země potýkáme s velkými ekonomickými výzvami. Role zahraničních firem je toho dobrým příkladem.
Ahoj Tomáši, děkuji, že ses ozval. Jak jsem již naznačil výše, kandidaturou se momentálně nezabývám, ale doufám, že se objeví dobří kandidáti.
Děkuji za otázku. Není dobré zbavovat se státních podniků ve strategicky důležitých odvětvích (například podniky vztahující se k národní obraně). V ostatních sektorech výhoda či nevýhoda privatizace závisí na tom, jak dobře je stát schopen řídit podniky, kolik za ně může získat v privatizaci a jak dobře může využít peníze získané v privatizaci.
Děkuji za otázku. Nevím, co tím paní Konečná myslela, ale všeobecně to není výstižný postřeh. Státy v USA jsou například mnohem více řízeny z Washingtonu než země EU z Bruselu, a nejedná se o socialistický projekt.
Děkuji za otázku. Jedná se o kvantitativní uvolňování (QE) a dlouhodobě udržitelné to není. Americký Fed již pokračování této akce ukončil, ale v Evropě ještě pokračuje. Krizi by tato obrovská akce mohla způsobit, kdyby nebyla dobře dokončena. Doufejme, že k tomu nedojde.
Děkuji za otázku. Přesměrování na východ není v našem zájmu. Se všemi zeměmi včetně východních je dobré mít obchodní a i jiné ekonomické vztahy, ale politicky a kulturně jsme historicky součástí Evropy. Buďme aktivní v EU a NATO, aby nám členství v těchto západních společenstvích přinášelo co největší jistoty a blahobyt.
Děkuji za otázku. Intervence ČNB pomohly zmírnit ekonomický pokles a míru nezaměstnanosti, které přivodila tehdejší vládní hospodářská politika. Intervence též zmenšily pravděpodobnost deflace. Nikdo kromě ČNB přesně neví, kdy intervence skončí. Co se stane s kurzem, bude záviset na tom, jaká bude očekávaná ekonomická situace u nás a v jiných zemích.
Děkuji za otázku. Zde není lehké najít optimální strategii, protože se situace stále vyvíjí. Dobré jednoduché pravidlo je následující: Malé úspory a vetší úspory, které bude člověk potřebovat během tří až pěti let, je dobré uložit do krátkodobých vládních dluhopisů. Ostatní je dobré postupně vložit do široce (pokud možno celosvětově) rozprostřeného indexového fondu kvalitní finanční instituce, která vybírá minimální poplatky za správu.
Děkuji za otázku. Celkem ano.