Vyskočil: Brokerjet zamíří na Slovensko, cílem je i Polsko

6.12.2010 8:54   |  

Nový generální ředitel obchodníka s cennými papíry České spořitelny firmy brokerjet Jiří Vyskočil chce meziročně zdvojnásobit zisky firmy. Nehodlá ale zdražovat služby, nýbrž otevřít investice i pro lidi, kteří oboru příliš nerozumějí. A sází na pokračování expanze brokerjetu v regionech, kde působí Erste Bank.

* E15: Značka brokerjet měla už dnes fungovat v rámci celé skupiny Erste, povedlo se to?

Značka brokerjet funguje v České republice, Rakousku a Slovinsku. Připouštím ale, že jsme měli původně razantnější představy o zavedení značky na trhy, museli jsme je však kvůli dopadům krize revidovat. Aktuálně jsme před podpisem smlouvy o spolupráci se Slovenskou spořitelnou. Od nového roku tak zahájíme prodejní aktivity, stejné jako v tuzemsku, i na Slovensku.

* E15: A co expanze do Polska?

Společně s rakouskými kolegy velmi intenzivně posuzujeme možnost vstupu na trh v Polsku. Máme jasno v tom, že zde chceme být, a zvažujeme, jakým způsobem to uděláme. V Polsku totiž není retailová banka ze skupiny Erste, jako například v Česku. Působí tam pouze institucionální broker Erste Securities Polska a asset management. Proto pracujeme na jiném obchodním modelu.

* E15: Jak se vyrovnáte s meziročními propady objemů obchodů na burzách?

Máte pravdu, trend poklesu výnosů kvůli propadu objemů obchodů je vidět. Reagujeme na to snižováním nákladů, což se nyní projevilo tak, že výsledkově jsme na tom za první tři čtvrtletí letošního roku mnohem lépe než vloni. Navíc společně s akcionářem brokerjetu – společností Ecetra – vytváříme novou strategii rozvoje on-line brokerage, tedy obchodování s cennými papíry v rámci celé skupiny Erste.

* E15: Zvažujete zdražení vašich služeb?

V současné době neuvažujeme o tom, že bychom hýbali s výší poplatků nahoru či dolů. Pokud jde o pokles tržeb, myslíme si, že jsme jej schopni pokrýt nárůstem příjmů od nových klientů-obchodníků. Nicméně trend na zahraničních trzích ukazuje, že tlak na snižování poplatků bude intenzivnější.

* E15: Jak bude nová podoba obchodování vypadat?

Nechceme se orientovat jen na aktivní obchodníky, ale chceme on-line investování rozšířit mezi široké masy. U skupiny profesionálních obchodníků připravujeme lepší poradenství. U masové klientely chceme zintenzivnit vzdělávací aktivity a zlepšit informační podporu klientům na internetovém portálu brokerjet.

* E15: V čem to vaši klienti poznají?

Chystáme celkovou renovaci portálu brokerjetu tak, aby se i méně zkušení investoři lépe orientovali. A za velmi důležitý bod považuji opětovné posílení spolupráce s Českou spořitelnou, která v poslední době nebyla tak intenzivní. Česká spořitelna také hraje stále větší roli na trhu primárních emisí akcií a chceme nabízet našim klientům exkluzivně účast v těchto emisích. To je naše další výhoda oproti konkurenci.

* E15: Koho považujete za svého největšího konkurenta?

Jako primární konkurenci nevnímám lokální hráče. Díky tomu, že pro mě je hřiště region, kde působí Erste, mým cílem je být klíčovým hráčem v tomto regionu.

* E15: Prý se chystá změna vizuální podoby brokerjet a mediální kampaň ke změně značky…

Ano, rebranding značky brokerjet by se měl spustit v příštím roce a bude souviset s nasazením nové podoby internetového portálu.

* E15: Jaké jsou pro vás v ročním výhledu klíčové cíle, za jejichž naplnění se budete nejvíce prát?

To není úplně jednoduchá otázka. Pro mě to není o jednom cíli, ale chci se pokusit o to, aby se brokerjet stal volbou číslo jedna pro lidi, kteří chtějí obchodovat na kapitálových trzích. Budu také spokojený, když se úspěšně rozjede spolupráce se Slovenskou spořitelnou a zabydlíme se na tamním trhu.

* E15: Jaké jsou vaše hospodářské cíle na příští rok?

Letošní zisk před zdaněním očekáváme na úrovni 16 až 17 milionů korun a příští rok by se měl zdvojnásobit. Pokud jde o náklady, myslím, že jsme dost efektivní. Co se týká klientely, bude pro nás určující zvýšení okruhu zákazníků především z řad zcela nových investorů.

Jiří Vyskočil (38)

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Kariéru zahájil v roce 1994 na pozici obchodníka v CA-IB Securities. V letech 1998 až 2002 působil v řídících funkcích společností Sybase CR a Stratego Invest. Od roku 2002 pracuje ve firmě brokerjet. V roce 2010 se vrátil na své původní místo generálního ředitele, které v roce 2006 vystřídal postem obchodního ředitele brokerjetu. Nyní je i členem představenstva firmy.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Komerční prezentace

E15news

Zpravodajství do e-mailové schránky.

Mobilní web