Založení firmy v Hongkongu vás přijde na jediný dolar, říká Charles Ng | E15.cz

Založení firmy v Hongkongu vás přijde na jediný dolar, říká Charles Ng

Založení firmy v Hongkongu vás přijde na jediný dolar, říká Charles Ng
Hongkong
• 

Roman Chlupatý

Do Hongkongu se stěhuje rekordní množství firem. Lákají je okolní asijské trhy, které na rozdíl od krizí zmítané Evropy a Ameriky hlásí potenciál růstu. Zajímavé příležitosti se nabízejí i firmám ze střední a východní Evropy, o kterou má například Čína velký zájem, říká zástupce ředitele agentury Invest Hong Kong Charles Ng.

* E15: Na jedné straně problémy v Evropě a ve Spojených státech. Na té druhé vzestup Asie a zejména pak Číny. Co ta současná situace pro Hongkong znamená?

* E15: Loni se začala hrotit evropská krize. Čekáte proto podobný příliv?

Určitě. Rok 2011 by v tomto ohledu měl být podle dostupných signálů historicky nejlepší. Japonci se sem stěhují proto, že došli k nezbytnosti dalšího růstu. Jejich domácí trh stagnuje a oni cítí, že je načase profitovat z růstu Číny, v čemž jim základna na kontinentu pomůže. Podobně to vidí i Evropané a Američané. Vezměte si čísla Mezinárodního měnového fondu: mnohé asijské země mají letos růst pět až šest procent. Čína možná osm i víc. S růstem ekonomiky přitom roste disponibilní příjem a s tím i spotřeba. To je pro firmy zajímavé.

Charles NgCharles NgAutor: Roman Chlupatý
Charles Ng

* E15: Proč by si pro svou expanzi do Asie měly vybrat právě Hongkong?

Na to, abyste tu založil firmu, pohřebujete jeden hongkongský dolar. Firmu můžete zaregistrovat on-line, zabere vám to tak hodinu. Ředitel společnosti přitom ani nemusí žít v Hongkongu. To je podle mě lákadlo. Stejně tak je přitažlivý potenciál trhů, na které odsud můžete pronikat. Čína pochopitelně představuje motor ženoucí celou Asii. Zajímavé však jsou také další země. Například Indie a Indonésie, ale z určitého pohledu i Japonsko nebo Korea.

* E15: Mnohé z těchto ekonomik ale vysílají známky blížícího se ochlazení…

I když se ekonomice příliš nedaří, vždy platí, že to není tak hrozné, jak to na pohled vypadá. Pokud tedy rovnou nevěříte, že nastává konec světa. A tak tomu – alespoň podle mě – ještě není. Berte to tak, že když se někam snažíte dostat v době, kdy se daří, v době explozivního růstu, je to obtížnější a dražší. Neřekl bych tedy, že teď není ta správná chvíle uvažovat o expanzi do Asie. Právě naopak. Možná je právě teď ta nejlepší doba.

* E15: Platí to i pro menší firmy ze střední a východní Evropy? Není to pro ně příliš velké sousto?

Země střední a východní Evropy jsou ekonomikami budoucnosti, kterým se tu nabízejí zajímavé synergie. Mnohé čínské společnosti totiž z Hongkongu expandují do zahraničí. Pro firmy ze střední a východní Evropy, které mají kanceláře v Hongkongu, by mělo být jednoduché právě s nimi vytvořit strategické aliance. Což je jistě zajímavé. Mnohé čínské společnosti mají schopnosti, peníze, vizi a chtějí expandovat za hranice Číny – a váš region je zajímá.

Autor: Roman Chlupatý
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!