Financial Times: Udržet kurz | E15.cz

Financial Times: Udržet kurz

Financial Times: Udržet kurz
Tomislav Nikolić
• 
ZDROJ: čtk
23. května 2012 • 12:01
Objevuje se znepokojivý scénář: evropský prezident je smeten voliči naštvanými ekonomickou situací, vítězí kandidát s extremistickými sklony. Když jde navíc o Srbsko, kde duchové nacionalismu dodnes snadno ožívají, je to další důvod k obavám. A je-li novým prezidentem zvolen bývalý spojenec válečných zločinců Slobodana Miloševiće a Vojislava Šešelje, znějí poplašné signály naplno.

Přesto existují jisté opory pro naději, že vítězství Tomislava Nikoliće v prezidentských volbách nestrhne Srbsko mimo současný proevropský kurz. Nikolićova Pokroková strana se rozešla se Šešeljovými radikály v roce 2008 a nabrala umírněně proevropský směr. Hloubka a upřímnost této konverze však dosud neprošla zkouškou a mnozí Srbové na ni hledí s podezřením, Nikolić sám mluví o vstřícnosti vůči Rusku. Nicméně jeho proevropská rétorika ve volební kampani byla celkem přesvědčivá. A voliči na ni slyšeli. Ekonomická témata byla v kampani silnější než nacionalistické ozvěny či téma Kosova.

Srbský radikál Nikolić si navlékl špatně padnoucí oblek demokrata. A zvítězil

The Washington Post: Slepý bod NATO

„Vítězství“ NATO v Libyi, napsali američtí představitelé, bylo „modelovou intervencí“ a „učebnicovým momentem“. „První lekcí je, že NATO má unikátní schopnost rychle a efektivně reagovat na mezinárodní krize,“ píše se ve zprávě. Pro co je ale libyjská operace modelem? Zjevně ne pro Sýrii. I když ze zprávy není jasné, proč.

NATO prý reagovalo na „zhoršující se situaci“ – to zní jako Sýrie – „která ohrožovala životy tisíců civilistů“ – sedí – „protestujících proti autoritářskému režimu“ – zcela přesné. Přesto na summitu v Chicagu nevystoupil jediný z vůdců NATO k tématu Sýrie. Generální tajemník vysvětlil, že aliance „nemá v plánu intervenovat“.

Ale proč ne? Co se stalo s „učebnicovým momentem“? Možná si vůdci NATO myslí, že když nebudou o Sýrii mluvit, tamní tragédie nepadne na jejich hlavy. Mají dost práce s plány odchodu z Afghánistánu. Ale prezident Obama i jeho spojenci nemohou syrské téma zatloukat věčně. Čím více Sýrie hoří, tím dutěji znějí výkřiky o „vítězství“ v Libyi.

The Guardian: Úspěch za vysokou cenu

Po devíti letech a více než miliardě liber se Roman Abramovič konečně dočkal, když Didier Drogba proměnil rozhodující penaltu v rozstřelu finále Ligy mistrů. O týden dříve zažil podobné štěstí tým Manchester City, který vyšplhal na vrchol Premier League. I to stálo zhruba miliardu liber během čtyř let.

Kluby vždy utrácely, protože jejich bohatí majitelé prahli po slávě. Ale v Manchester City i v Chelsea se děje něco jiného a mělo by nás to znepokojovat. Manchester City má k dispozici zisky z arabské ropy, ohromné peníze, jaké si nikdo jiný nemůže dovolit. Odhady Abramovičova bohatství se různí, ale rozhodně jej staví do první řady vlastníků evropských klubů.

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!