The New York Times: Firmy v Číně | E15.cz

The New York Times: Firmy v Číně

The New York Times: Firmy v Číně
Internetový vyhledávač Baidu dokázal ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobit svůj zisk oproti stejnému období minulého roku. Čínská webová jednička se zároveň připravuje na další expanzi.
• 

The New York Times

Americké společnosti touží po obchodování s Čínou. Někdy až příliš. Cisco Systems a několik dalších například pracují na vládním projektu ve městě Čchung-čching, jehož cílem je vytvoření největšího policejního sledovacího systému na světě.

Rok a půl poté, co Google stáhl z Číny svůj vyhledávač, aby se vyhnul cenzuře, Bing společnosti Microsoft dál filtruje dotazy čínských uživatelů. Začátkem měsíce navíc oznámil, že bude poskytovat výsledky vyhledávání serveru Baidu, hlavnímu a tvrdě cenzurovanému čínskému vyhledávači. USA potřebují vymahatelné etické standardy v situacích, kdy americké společnosti spolupracují s autoritářskými režimy. Potřebujeme jednotné principy, jež by vedly chování podniků.

Dobrovolné závazky nestačí. Tak jako zákon zakazuje firmám podplácet zahraniční představitele, potřebujeme nutně legislativu i v této oblasti. Internetové společnosti by například neměly uchovávat data uživatelů v zemích, kde jsou lidé zatýkáni a zavíráni jen za to, co si myslí, co píší nebo co říkají.

Autor: The New York Times
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!